İstanbul’da Yürüyüş Yapabileceğiniz En İyi 6 Rota

İstanbul’da Yürüyüş Yapabileceğiniz En İyi 6 Rota

İstanbul’da yaşamak yoğun çalışma hayatı ve trafik dolayısıyla çoğu zaman sorun olsa da, arada nefes almanıza imkân tanıyabileceğiniz ve ferah alanları değerlendirebileceğiniz ormanlar ve parklar var. Bu yazımızda sizler için İstanbul'daki ormanlara ve İstanbul’da yürüyüş yapabileceğiniz en iyi 6 rotaya yer verdik. Keyifli okumalar. 

İlgili içerik: Doğayla Buluşma Zamanı: İstanbul'un Ormanları

1- Belgrad Ormanı / Sarıyer

Belgrad Ormanının yürüyüş anlamında öne çıkan bir adres olduğunu vurgulayabiliriz. Avrupa Yakası’nın Sarıyer ilçesinde konumlanan Belgrad Ormanı yaklaşık 5,500 alanlık bir hektara sahip. Dolayısıyla yürüyüşünüzü yaparken birbirinden farklı bitki ve hayvan türüne rastlamanız da kaçınılmaz oluyor. Su kemerleriyle dikkatleri üzerine çeken Belgrad Ormanı, pek çok aktiviteyi de beraberinde getiriyor. Burada doğa yürüyüşleri dışında piknik ve koşuda yapmanız mümkün.


2- Emirgan Korusu / Sarıyer

Yürüyüş rotalarına Sarıyer bölgesinden devam ediyoruz ve bu sefer yönümüzü Emirgan’a çeviriyoruz. Tarih boyunca devlet adamlarıyla birlikte Osmanlı padişahlarına da ev sahipliği yapan Emirgan Korusu’nda Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk diye 3 ayrı yapı bulunuyor. Yürüyüşünüzü yaparken, bol bol temiz hava alma olanağı sağlayan korunun kusursuz bir deniz manzarası sunduğunu da eklemeden geçmiyoruz. Emirgan Korusu özellikle nisan ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Çünkü bu dönemlerde koru lalelerle donatılıyor.


3- Türkmenbaşı Tabiat Parkı / Sarıyer

Sarıyer’deki yürüyüş rotaları saymakla bitmiyor. Türkmenistan ile birlikte ortak paylaşım alanı ilan edilen Türkmenbaşı Tabiat Parkı, adını Türkmenistan devlet başkanından alıyor. İyice korunmuş doğası, yürüyüş yolları ve değişik kuş türleriyle kentin yorucu havasından tamamen sıyrılmanızı sağlıyor. Üstelik çam ağaçları da parkta kendini göstermeyi ihmal etmiyor. Türkmenbaşı Tabiat Parkında kendinize kusursuz ve dinlendirici bir gün hediye edebilirsiniz.

4- Polonezköy Tabiat Parkı / Beykoz

Biraz da Anadolu Yakasını incelemeye ne dersiniz? İstanbul’daki en iyi yürüyüş rotaları arasında Beykoz’da konumlanan Polonezköy Tabiat Parkı da öne çıkıyor. 1775 senesinde ülkelerinin işgal edilmesi sonucu göç eden Polonyalılar tarafından oluşturulan bu köy, adından da anlaşılabileceği gibi özünde bir Polonyalı köyü. Burada yürüyüşünüzü yaparken değişik kültürlerin yaşam biçimlerine ve izlerine rastlamanız mümkün. Polonezköy Tabiat Parkı, hafta sonu doğa ile buluşup uzun yürüyüş yapmak isteyenleri bir numaralı rotaları arasında yer alıyor. İçinde pek çok kuşla birlikte ağaç çeşidini de barındıran parkta gürültüden uzak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.


5- Aydos Ormanı / Kartal

Anadolu Yakası’nın Kartal ilçesinde konumlanan Aydos Ormanı, hem piknik hem mesire hem de yürüyüş alanı olma özelliği taşıyor. Özellikle buraya yakın çevrede oturan insanların çoğunluğu biraz nefes alabilmek adına Aydos Ormanı’nı tercih ediyor. Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş ve bozulmamış doğasıyla bol oksijenli bir gün geçirme imkânı tanıyor. Üstelik ormanın içerisinde dilerseniz deniz bisikletiyle tur atabileceğiniz bir de gölet mevcut.


6- Avcıkoru Tabiat Parkı / Şile-Çekmeköy

İstanbul’da yürüyüş yapabileceğiniz en iyi 6 rota kapsamında son sıraya gelmiş bulunuyoruz. Günübirlik ziyaretler için kusursuz bir rota olma özelliği taşıyan Avcıkoru Tabiat Parkı bünyesinde yer alan kır evlerindeki konaklama seçenekleriyle de benzersiz bir hafta sonu dinlencesi sunuyor. Köy, park, meşe, kestane ve gürgen ağaçlarından oluşan 650 hektarlık alanıyla dikkat çekiyor. Aradığınız doğa yürüyüşlerinin belki de en unutulmazını Avcıkoru Tabiat Parkında yapabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak