Türkiye’nin İlk Lüks Treni Projesi İçin Geri Sayım Başladı: Kapadokya Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Türkiye’nin İlk Lüks Treni Projesi İçin Geri Sayım Başladı: Kapadokya Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Geçtiğimiz günlerde Kapadokya Ekspresi Nedir ve Ne Zaman Hayata Geçmesi Planlanıyor? adlı içeriğimizde sektörde bir ilk olan Türkiye’de lüks tren turizmi çalışmalarını hayata geçirdiğimizi duyurmuştuk. HIS Travel olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Sun Group ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz Kapadokya Ekspresi’ne dair ayrıntılar netleşmeye devam ediyor.

Yataklı Kapadokya Ekspresi’ne Dair Netleşen Bilgiler

Özellikle Türkiye’de turizm denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kapadokya hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir turizm merkezi. Kapadokya Ekspresi hakkındaki çalışmalara28 Aralık 2020’de başlamış ve Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansı Sun Group tarafından alınmıştı. Kapadokya Ekspresi projesi kamuoyuyla paylaştıktan sonra Kapadokya Ekspresi’ne dair önemli detaylar da sizlerle paylaşıyoruz.

Kapadokya Ekspresi’nin Vagon Özellikleri Nasıl Olacak?

Kapadokya Ekspresi 5 yıldızlı otel odası konforuna sahip lüks bir tren olacak. Ayrıca odalar yataklı olacak ve her odada duş ve tuvalet bulunacak. Yemeklerin odalara servis edileceği trende ayrıca 2 lüks restoran da yer alacak.

Kapadokya Ekspresinde Ne Tür Yenilikler Seyahat Severleri Bekliyor?

Kapadokya Ekspresi, Türkiye'nin ilk yataklı lüks treni olma özelliğini taşıyor. Ayrıca 2. etap olarak planlanan aşamada ise tüm Anadolu’nun gezilebileceği haftalık tren rotalarını gezginler ile buluşturulacak.

Kapadokya Öncesi Başka Duruşlar Olacak Mı? Tek Yön Mü, Gidiş/Dönüş Mü Olacak? Toplam Turun Ne Kadar Sürmesi Planlanıyor?

Kapadokya Ekspresi İstanbul çıkışlı olacak ve her akşam Kayseri ve İstanbul’dan karşılıklı olarak aynı anda hareket edilecek şekilde 2 sefer planlanacak. Projenin başlangıcı Kapadokya ama daha sonra Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu, Karadeniz'e ve Ege’ye kadar uzanacak. Yolculuk ilk etapta İstanbul-Kapadokya arasında başlayacak, daha sonra ülkeyi kaplayan bir turizm demiryolu hattı olacak.


Trenin İsmi Kapadokya Ekspresi Mi Olacak?

Evet, projenin ilk etaptaki “Kapadokya Ekspresi” olacak.

Kapadokya Ekspresi Kaç Yolcu Kapasiteli Olacak?

Ankara-Kapadokya / Kapadokya-İstanbul arası karşılıklı 2 tren olarak planlanıyor. Haftanın 7 günü olması da plan dahilinde. 14 vagon ve 294 kişi kapasite olarak planlaması yapıldı. Kapadokya Ekspresi’nde ise biletler tek kategori olacak. (Hepsi lüks kategori olacak)

Kapadokya Ekspresi’nin Restoran Menüsü Nasıl Olacak?

Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Türk mutfağı ve Uzakdoğu mutfağından çeşitler sunulmasını planlanıyor.

Kapadokya Ekspresi Japon Turistlere Mi Hitap Edecek?

Kapadokya Ekspresi sadece Japon misafirlere değil kültür turizmine ilgi duyan tüm yerli ve yabancı misafirlere açık olacak.

Kapadokya Ekspresi Tamamlandığında Haydarpaşa’dan Çıkılması Mı Hedefleniyor?

Kapadokya Ekspresi’nin Çıkış Noktası Sirkeci olacak.

Kapadokya Ekspresi’nin İlk seferi Ne Zaman Düzenlenecek?

Tren seferinin gerçekleşeceği tarihi 2022 Şubat olarak ön görülüyor.

Bir Trende Kaç Kişilik Bir Ekip Hizmet Verecek?

Bu proje kapsamında 200 kişilik bir ekip hizmet verecek.

Kapadokya Ekspresi’nin Maksimum Hızı Ne Olacak?

Trenin maksimum hız 120 km olacak ve konvansiyonel hat kullanılacak.


Yorum (0)
Yorum Bırak