Kapadokya’yı Neden Kar Yağarken Görmelisiniz?

Kapadokya’yı Neden Kar Yağarken Görmelisiniz?

Öyle bir yer düşünün ki hem bu dünyaya ait değil başka diyarlardan gelen gibi, hem gerçek olamayacak kadar masalsı, hem de tarihe birebir tanıklık edecek kadar da sahici. Dünyada görebileceğiniz en eşsiz coğrafyalardan biri olan Kapadokya, karlar altında kalan bembeyaz örtüsüyle bambaşka bir rüyaya benziyor. Karlar altındaki eşsiz manzarasında yapılacakları anlatmadan önce Kapadokya’dan bahsedelim.

Kapadokya Nerededir?

Kapadokya, İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir iline bağlı yerleşim yeridir. Nevşehir ili M.Ö 7000 yıllarına varan tarihiyle; Hititler, Frigler, Asurlar, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Nevşehirli Sadrazam Damat İbrahim Paşa zamanında camiler, medreseler, çeşmeler, imaretler yapılmıştır. Nevşehir 20 Temmuz 1954 yılında il olmuştur. Bunun yanı sıra Nevşehir ilçeleri; Merkez, Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Derinkuyu, Kozaklı, Acıgöl, Hacıbektaş. Kapadokya 1985 yılında UNESCO dünya miras listesine alınmıştır. 

Kapadokya bölgesi ise, ana merkezi Nevşehir olmak üzere; Kayseri, Niğde, Kırşehir, Aksaray illerinin de bir kısmına dahil oluyor. Yeraltı şehirleri, jeolojik yapıları, açık hava müzeleri, manastırları, vadileriyle kendinizi gezerken başka bir dünyanın kapısını aralamış gibi hissedeceksiniz.


Göreme Bölgesi Hakkında

Kapadokya’da Göreme bölgesi Nevşehir’e 12 km uzaklıkta.1950 yılında ziyarete açılan, Türkiye’nin en büyük açık hava müzesine sahiptir. Müze birçok manastır, şapel, kiliseleriyle tarihe yolculuğa çıkarıyor. Göreme Milli Parkının içinde yer alan açık hava müzesi 4. Ve 13. yüzyıl arası dönemlere ait tarihi yapılar mevcut. Aziz Basel Şapeli, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Azize Barbara Şapeli, Tokalı Kilise, Çarıklı Kilise bunlardan birkaçıdır.

Ayrıca; Paşadağ Vadisi, Güllüdere Vadisi,  Çavuşin Köyü, Kızılçukur Vadisi, Paşadağ Vadisi de Kapadokya'da görülmeye değer yerler arasında. 

Kapadokya’daki Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Bundan tam 60 milyon yıl önce; Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Göllüdağ’ın püskürttükleri lavlar zamanla rüzgar ve yağmurun etkisiyle aşındırılırak oluşmuş ve böylesine muazzam bir yer şeklini ortaya çıkarmış. Milyonlarca yıldır doğanın itinayla bize hazırladığı bu eşsiz görünüm dünya üzerindeki en nadide oluşumlardan biri. Kapadokya sadece bu salt şekilleriyle kalmamış, insanlığa da barınma imkanı sağlamıştır. Birçok medeniyetin gelip farklı amaçlarla kullandıkları yeryüzü şekilleri coğrafyanın aslında insan yaşamı üzerindeki etkisinin belki de en belirgin olduğu yerlerden biri haline gelmiştir.

Kışın Kapadokya’da Neler Yapılır?

Bembeyaz örtüyle kaplı peribacalarının görüntüsü insanı büyüleyen atmosferiyle kışın da gidilebilecek en iyi destinasyonlar arasında yerini alıyor. Kapadokya’nın kar altındaki hali kartpostallık görüntü oluşturuyor.

Balon Turu: Kışın da çok tercih edilen balon gezisine katılarak aşağıda gördüğünüz karla örtülmüş doğaya adeta bir kez daha hayran kalıyorsunuz. Vadiler arasında süzülerek gezmek daha önce hiç görmediğiniz bir açıdan karlar altındaki masalsı güzellikleri izlemek bambaşka bir keyif olacaktır.


Atlı Geziler: Yapılacak bir başka aktivite ise atla gezmek, vadilerinde turlamak ve eski İpek yolunun rotasında ilerleyerek Paşabağı, Çavuşin ve Dervent Vadisi gibi birçok yerin arasından geçerek adeta tarihe yolculuğa çıkarıyor. Karlar altındaki peribacalarında at ile gezmek ve fotoğraflar çekebilmek çok özel bir anı olacaktır.

Jeep ve ATV Safari Keyfi: Kapadokya’nın vadileri ATV aracıyla gezmek için oldukça ideal. Jeep safari araçlarla da vadileri, kiliseleri ve diğer birçok doğa harikası yerleri de gezmeniz mümkün. Jeep ve ATV turları için elverişli olan Kapadokya vadileri karlar altında muhteşem görüntüler sergileyecektir

Kapadokya’ da Şarap Yudumlamak: Kapadokya’nın topraklarında yetişen üzümleriyle yapılan, şarap fabrikalarının yer aldığı sadece Türkiye değil dünyaya da şarabıyla namını duyuran Bu eşsiz bölgenin üretim tesislerine gidip şaraplarının tatlarını bizzat yerinde tadabilir; şaraplar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Akşam yemeğinize beğendiğiniz şarapla birlikte eşlik edebilirsiniz.

Yeraltı Şehirlerini Gezmek: Kapadokya’da gün yüzüne çıkmış 36 adet yeraltı şehri vardır. Eski dönemlerde yaşayan insanların ihtiyaçlarına göre yaptıkları yeraltı şehirlerini gezerken kendilerine kurdukları dünyanın düzenine hayran kalacaksınız. Havalandırma, sulama, ısınma sistemleri kurmaları ve daha birçok altyapıyı yapmaları inanılmaz derecede şaşırtıcıdır.

Kapadokya’da ortam atmosferine uygun birçok otel bulunmaktadır. Her bütçeye uygun oteller mevcut, mağara otelleri, restore edilmiş evler, pansiyonlar her çeşit konaklama seçeneği var.

Kapadokya'nın gezilecek yerlerinden birkaçını sıralamak gerekirse;

  • Peribacaları
  • Ihlara Vadisi
  • Uçhisar
  • Avanos
  • Derinkuyu yeraltı şehri
  • Ortahisar
  • Narlıgöl Krater Gölü
  • Derinkuyu yeraltı şehri
  • Göreme Açık Hava Müzesi
  • Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’da Alışveriş

Kapadokya'da çeşitli yöresel el ürünlerini bulabilirsiniz. Değişik türdeki taşlardan yapılmış takılar, çömlekler, halı ve kilimler, magnetler, peribacası şekilli objeler, balonlar ve daha birçok el emeği ürünler gelenlerin karar vermekte zorlanacağı türden güzellikler içeriyor.


Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’nın mutfağı da birbirinden lezzetli yiyecekleriyle gelenlerin damak tadını çatlatacak cinsten, İç Anadolu’nun geleneksel mutfağından tatlar olan, bakliyat ve etin hakim olduğu yiyecekler var. Sütlü çorba, çömlek fasulyesi, dıvıl, nohutlu yahni, ayva dolması ,un helvası gibi daha bir çok lezzet gelenlerin beğenisine sunuluyor.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ ya havayoluyla gelmek isteyenler için Nevşehir Havalimanı bulunmakta, Nevşehir’e birçok ilden otobüs seferleri düzenlenmekte. Tren yoluyla ise ,Kayseri ‘ye kadar gidip Kayseri’den transfer yaparak Kapadokya’ya ulaşılabilir. Kapadokya yılın her mevsimi ise misafirlerini ağırlamakta.

Dört mevsim harika güzelliklere şahit olabileceğiniz, büyük bir sabırla ilmek ilmek işlenerek bugünlere kadar gelen heybetli duruşuyla da kendine hayran bırakan yer Kapadokya ,bu coğrafya için ne dense az kalır; 60 milyon yıl önce başlayan serüveniyle bugünlerde bile binlerce kişiye ilham kaynağı olan Kapadokya' dan öğreneceğimiz çok şey var. Karlar altında ayrı bir güzelliği olan Kapadokya’yı kış rotanıza eklemelisiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak