Seyahat Edecekler İçin Soru ve Cevaplarla Korona Testi Nasıl Yapılır?

Seyahat Edecekler İçin Soru ve Cevaplarla Korona Testi Nasıl Yapılır?

Korona testi nasıl yapılır, PCR testi nedir ve  yurtdışına çıkışlarda koronavirüs testini nerede yaptırabilirim? soruları, pandemi mücadelesinde korona pozitif olup olmadığından şüphelenen vatandaşların veya yurt dışına gidecek vatandaşların en fazla yanıt aradığı konuların başında geliyor. Örneğin Almanya ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinin Türkiye'de yapılan Covid-19 testlerini kabul edeceği daha önce açıklanmıştı. Bu sayede Türkiye'de yaptırdıkları Covid-19 test sonucunu ülkelerindeki yetkililere iletenler 14 günlük karantina sürecini atlayabilecek. Gelin seyahat edecekler için soru ve cevaplarla korona testi nasıl yapılır içeriğimizi beraber incelemeye başlayalım. 

PCR Testi (Koronavirüs Testi) Nedir?

PCR test yönteminin adıdır. PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi bu günlerde koronavirüs salgını nedeniyle sık sık gündeme gelen bir test olarak biliniyor. PCR; vücutta herhangi bir virüs ya da bakterinin adeti çok az olsa bile yakalanmasını sağlayan bir ileri tanı yöntemidir. 

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme linkine tıklayarak konu hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Neden PCR Testi Yaptırmalısınız?

RT-PCR (Reserve Transcription Polymerase Chain Reaction) Testi, COVID-19 bağlantılı bir sağlık problemi olup olmadığını tespit etmek için uygulanan bir testtir. Bu testi yaptırmak, farklı ülkelerin yürürlüğe koyduğu bazı düzenlemeler doğrultusunda yolcuların o ülkelerde uygulanan karantina gibi bazı kısıtlayıcı önlemlere tabi tutulmalarının önüne geçebiliyor. Varış destinasyonuna göre PCR testinin zorunlu olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle gideceğiniz ülkeye giriş yapmak için o ülkede yürürlükte olan uygulamalara önceden göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Koronavirüs PCR Testi Nasıl Yapılır?

  • Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır.
  • Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır.
  • Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur.

Yurtdışına Çıkışlarda Koronavirüs Testini Nerede Yaptırabilirim?

Türkiye’ye turistik amaçla gelen misafirler, konakladıkları tesiste bulunan sağlık merkezlerinde veya otelin anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşunda PCR testi yaptırabilirler. Test merkezi olan veya karantina seçeneği sunan otellerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, test yapmak için yetkilendirilmiş halk sağlığı laboratuvarlarında da Türk vatandaşlarına ve yabancı uyruklu misafirlere hizmet verilmektedir. Size en yakın test merkezini burada yer alan listeden inceleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir devlet hastanesinde veya özel hastanede test yaptırmak isterseniz, gideceğiniz hastaneyi önceden arayarak konuyla ilgili bilgi almanızı öneririz.

Bu seçeneklerin yanı sıra,  Türkiye’deki Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum gibi şehirlerde yer alan büyük havalimanları, Türk otoriteleriyle iş birliği içerisinde Türkiye’den yurt dışına gidecek olan veya yurt dışından gelen misafirlere PCR testi imkanı sunmaktadır.

COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi linkine tıklayarak laboratuvar listesine ulaşabilirsiniz. 

Covid Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Covid Testi Geçerli Olan Hastaneler Listesi linkine tıklayarak hastanelerin detaylı listesine ulaşabilirsiniz.

PCR Testi Yapılan Havalanları

Antalya Havalimanı Dış Hatlar  Terminal 1 Gelen Yolcu Çıkış Kapısı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali

Dalaman Havalimanı Gidiş Terminali

Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali


PCR Testim İçin Kaç Saat Önce Başvuru Yapmalıyım?

Testin laboratuvarda değerlendirme süreci en az 6 saat sürmektedir. Ancak sonuçların alınma süresi başvuru sayısına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Almanya’ya seyahat edecek yolcular için zorunlu olan ve varıştan 48 saat önce yaptırılan negatif PCR testi sonucunun Almanya’ya ibraz edilmesi gereklidir. Bu yüzden makul bir sürede PCR testi başvurusu yapmanız oldukça önemlidir. Diğer ülkeler içinse gideceğiniz ülkenin düzenlemelerini inceleyebilirsiniz. Test merkezi, uçuşlarına 24 saatten az süre kalmış olan yolcuların başvurularını kabul etmeyecektir.

Koronavirüs Testi Başvurusu Testi İçin Hangi Evraklar Gerekecek?

PCR testi için başvururken, başvuru formunu, uçak biletinizi veya rezervasyonunuz olduğunu gösteren belgeyi, kimliğinizi veya pasaportunuzu ve ödeme yaptığınızı gösteren belgeyi sunmanız istenecektir.

Koronavirüs Testi İçin Ne Kadar Ücret Ödemek Gerekiyor? 

Havalimanlarında 110 liradan yapılan özel PCR testleri, Almanya zorunlu tuttuktan sonra 220 liraya çıkarılmıştı. Daha sonra bu rakam 260 lira oldu. İstanbul Havalimanı test yaptıranlardan 260 Türk Lirası alıyor. Bu da 12 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yaklaşık yaklaşık olarak 30 euroya tekabül ediyor. Bununla birlikle Covid-19 test merkezlerinde ödeme alınmayacak. Bunun yerine Halkbank'ın ilgili hesap numarasına havale yoluyla ödemelerini yapan turistler, test merkezlerine bu işlemin dekontuyla gidebilecek.

PCR Testi Ödemesi Nereye Yapılır?

Ödeme, teste başvurmadan önce Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün banka hesabına (IBAN TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41) yatırılarak yapılmalıdır. Banka hesabına yapılan ödemeler için ödeme makbuzu alınması gerekmektedir. Bazı havaalanlarında bulunan test merkezlerinde kredi kartıyla ödeme yapmak mümkündür. Nakit ödeme kabul edilmemektedir.

PCR Test Sonuçları Nasıl Alınır?

Test merkezinden sonucunuzu çıktı olarak alabilirsiniz. Ek olarak e-posta yoluyla veya enabiz.gov.tr üzerinden pasaport numaranızın son 4 hanesini ve barkod numarasını girerek sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Sonuçları İngilizce olarak alabilirsiniz.

Test Sonucum Pozitif Çıkarsa Seyahat Edebilecek Miyim?

PCR test sonucu pozitif çıkan yolcular uçuşlara kabul edilmeyecek ve 14 gün boyunca karantina uygulamasına tabi tutulacaklardır. Belirti gösteren yolcular yapılan değerlendirme doğrultusunda Türkiye’de bulunan pandemi hastanelerinde tedavi olacaklardır. Belirti göstermeyen yolcuların otellerinde karantina sürecini geçirmeleri mümkün olacaktır. Bazı otellerde bu durum için karantina odaları bulunmaktadır. Karantina süreciyle ilgili daha fazla bilgi almak için kaldığınız otelle iletişime geçmenizi öneririz.14 günün sonunca yeniden PCR testi yapılarak testin negatif çıkması durumunda yolcular yurt dışına seyahat edebilecektir.

Koronavirüs Tedavisinden Ücret Alınıyor Mu?

Türk vatandaşları için COVID-19 tedavisi ücretsizdir. Yabancı uyruklu hastalar ilgili tedavi giderleri için ücret ödeyeceklerdir. Bu nedenle seyahat sağlık sigortanızın bu tedaviyi kapsayıp kapsamadığını önceden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

HIS Travel PCR Testi Uygulaması Başladı!

PCR testi yaptırmak için bizimle aşağıdaki telefon ya da mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mail: pcr@his.com.tr

Telefon: 0850 241 89 96 

HIS PCR Testi Ücreti Nedir?

Anlaşmalı Hastanelerde Covid Değerlendirme Paketi: 340 TL + KDV

Yerinde Örnek Alımı (HIS Travel Ofis) Covid Değerlendirme Paketi: 380 TL + KDV

HIS PCR Testi Ne Zaman Sonuçlanıyor?

İstanbul ve Ankara’da yapılan PCR testleri 24 saat içinde sonuçlanmaktadır.

HIS Travel PCR Testini Sadece T.C Vatandaşları Mı Yaptırabilir?

Hayır, HIS Travel PCR Testi hizmetimizden başka ülkelerin vatandaşları, T.C vatandaşları, yurt dışından gelen ya da yurtdışına gidecek tüm misafirler faydalanabilir.

Yorum (0)
Yorum Bırak