Türkiye’deki En İyi Dağ Evi Tatil Yerleri

Türkiye’deki En İyi Dağ Evi Tatil Yerleri

Sakin ve huzurlu bir kaçamak yapmak istiyorsanız dağ evi tatili bunun için biçilmiş kaftandır. Her bölgesi birbirinden farklı doğal güzellikler barındıran güzel ülkemizde şehrin stresinden uzaklaşıp, mis gibi havası ve bazen yemyeşil doğaya bazen bembeyaz örtüyle kaplı dağ manzarasına uyanmayı isteyebiliriz. Her mevsim farklı duygular ve aktiviteler sunan dağ evleri doğa tutkunlarının vazgeçilmez tatil biçimlerinden. İlkbahar ve yaz aylarında yemyeşil bir orman içinde doğa yürüyüşü yapabilir, derelerde kano ile gezintiye çıkabilir, bisiklet sürebilir; son baharda yeşilin yerini kızılın ve sarının bin bir tonuna bıraktığı yaprakların toprakla buluşmasına şahit olabilir; kış aylarında sıcacık şöminenin başında içeceğinizi yudumlarken karın güzelleştirdiği eşsiz manzarayı hayranlıkla izleyebilirsiniz. Herhangi bir mevsimde gittiğiniz dağ evi tatilini diğer mevsimlerde de deneyimlemek isteyeceğinizden eminiz. Dağ evi kiralamayı bir kere deneyimlediğinizde bu sizde bir tutku haline gelecektir. 

Her köşesi kendine has doğal güzelliğe sahip olan güzide ülkemizde dağ evleriyle öne çıkan yerleri bölgelere göre sizler için sıraladık. Hala dağ evi tatili yapmadıysanız size kalan bu bölgelerden kendinize uygun olanı seçmek ve yola koyulmak.

Marmara Bölgesinde Dağ Evi Tatili Yapılacak Yerler

Marmara Bölgesinin en kalabalık şehri olan İstanbul’dan kaçış için doğal güzelliklerini koruyan Kırklareli, Sakara, Kocaeli, Yalova, Edirne, Bursa şehirlerinde hem dağ evi kiralayabilir, hem de etrafı keşfedebilirsiniz. Bunlardan birkaç tanesini sizin için sıraladık;

1-İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli

İğneada, Trakya bölgesinde Kırklareli’nin Demirköy ilçeşine bağlı, Karadeniz sahilinde olmasına rağmen Karadeniz’in hırçın dalgalarının olmadığı sakin, dalgasız  bir beldedir. İstanbul’a yakın olması nedeniyle en çok ziyaret edilen,  hafta sonu huzurlu ve sonsuz keyif alacağınız bir rota önerisi. İğneada’da 592 bitki ve 224 kuş türü arasında bol yürüyüşlü, bol fotoğraf çekmeli bir tatil sizi bekliyor. Kırklareli’nin Kıyıköy mevkiinde bulunan, dünyada yalnızca 3 örneği bulunan longoz (subasar) tipi ormanına sahip olan İğneada longozunda kış aylarında sular ormanlık alanı kaplar. İğneada’da kuş cıvıltıları eşliğinde uzun yürüyüş yapabilirsiniz. Salaş balık restoranlarında gün batımına karşı yemek yiyebilirsiniz. Yaz aylarında denize girebilirsiniz. Kano ile yeşilin tonları arasında gezinti yapabilirsiniz. ATV ile adrenalin yaşayabilirsiniz. İğneada’da wakeboard ve sörf gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. İğneada’ya gelmişken burada gezip görebileceğiniz diğer yerler ;  Dupnisa Mağarası, Kuru Mağara, İğneada Limanı, Beğendik Köyü.


2-Sapanca, Sakarya 

Marmara’nın yeşil yüzü Sakarya’ya bağlı Sapanca, yaz kış demeden gidilebilecek doğa harikası bir rota. Buraya ister hafta sonu isterseniz tatil dönemlerinde atlayıp gelebilirsiniz. Sapanca’da uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, yaylalarını gezebilir, köylerini ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında geldiyseniz Kartepe Kayak Merkezinde kayak keyfi yapabilirsiniz. Sapanca’da gezip görebileceğiniz  yerlere Sapanca Gölü, Sapanca Aygır Deresi, Maşukiye Köyü, Kırkpınar Kasabasını önerebiliriz. Sapanca yaylalarıyla da meşhur bir rota.  Soğucak Yaylası, Karagöl Yaylası, Kirpiyan Yaylası, Katırözü Yaylası, Çiğdem Yaylası doğayla iç içe olacağınız yaylarından birkaçı. 


3-Kocaeli

Bir Marmara şehri olan Kocaeli İstanbul’a oldukça yakın ancak İstanbul’un betonlaşmasının aksine doğal güzelliğini koruyor. Kocaeli, sahip olduğu nehirleri, ormanlar ve yaylalarıyla İstanbul ve yakın diğer iller için can kurtaran niteliğinde bir rota. Mavi ile yeşilin mükemmel uyumunda, dinginliği ile sizi mest edecek havasıyla çok iyi bir trekking parkuru olduğunu söylebiliriz. Türkiye’nin en çok tercih edilen tırmanış noktalarından biri olan Ballıkaya Kanyonu da Kocaeli’nin sınırları içinde. Ayrıca doğanın kalbinde yoga ve meditasyon yapmak isteyenler için uygun alanlarıyla yogilerin trend de rotası. 


Karadeniz yaylarındaki esintinin aynısını Kocaeli’de de bulabilirsiniz. Günübirlik olarak bu havayı solumak, güneşi batırmak için yaylalara çıkabilirsiniz. Kocaeli yaylalarından bazılarının isimleriyse şöyle; İnönü Yaylası, Serindere Kanyonu, Kaya Üstü Yaylası, Kuzu Yaylası, Kirazlı Yaylası.

Kocaeli’de dağ evinde konaklama yapabileceğiniz birden fazla yer var; İznik, Yuvacık, Kandıra, Başiskele bunlardan birkaçı. 

4-Balıkesir & Çanakkale

Kazdağlarının eteklerinde keşfedilecek onlarca tatil beldesi olan Balıkesir ve Çanakkale’de dağ evleri deniz ve dağ manzaralı olarak sizleri karşılıyor. Kazdağları biyoçeşitlilik açısından Alplerden sonra dünyanın en zengin 2.oksijen kaynağına sahip. Çanakkale’de Adatepe Köyü, Yeşilyurt’ta; Balıkesir’de Edremit, Ayvalık, Cunda adasında dağ evi tatili yapabileceğiniz yerlerden birkaçı.


Batı Karadeniz ve Karadeniz Bölgesinde Dağ Evi Tatili Yapılacak Yerler

Türkiye’nin yeşil cenneti Karadeniz baştan sona keşfedilesi yayları, ormanları, ırmaklarıyla hem ülkemizden hem de yurt dışından gezginler tarafından en çok ziyaret edilen ve merak edilen bölge. Yüksek yaylalarında bulut denizinde yüzer gibi hissedersiniz. Zirvesi karla kaplı dağları, başınızı döndüren bol oksijenli görkemli ormanları ve bin bir çeşit çiçeği ile doğanın tam ortasında uyandığınızı hayal edin. Karadeniz denildiğinde en çok yüksek yaylalarda konaklamak gelir akla. Karadeniz’in doğusundan batısına neredeyse her ilinde dağ evi konaklaması yapmak mümkün. Bolu, Trabzon, Kastamonu, Giresun, Bartın, Samsun, Ordu, Rize, Artvin… Her birinin kendine hayran bırakan doğal manzaraları ve temiz havasıyla kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. Gelin Karadeniz’in  bu eşsiz dağ evi tatili yapılabilecek yerlerinden bazılarına yakından bakalım;

1-Abant, Bolu 

Abant, her mevsim harika manzaralar sunan doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir yer. İlkbaharın yeşil rengi, sonbaharın yaprakları, kışın bembeyaz rengiyle doğa aşıklarına, maceraperestlere, dinginlik arayanlara hatta balayı çiftlerine kucak açıyor. Bolu sınırları içinde bulunan Abant, şehir merkezinin 34 km güneybatısında yer alıyor. Bolu Abant dağ evi tatiliniz sırasında civarda gezebileceğiniz çok fazla yer var. Abant Gölünün bulunduğu Abant Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Sinekli Yaylası, Örmeci Yaylası, Abant Köy Pazarı, Akkaya Travertenleri, Güzeldere Şelalesi, Samandere Şelalesi önerilerimiz arasında. Abant’ta doğa yürüyüşleri yapabilir, ünlü alabalık restoranlarında balıkların tadına bakabilirsiniz. Hatta isterseniz at binicilik tesislerinde at sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.


2-Kastamonu

Kastamonu Karadeniz’in yeşilliğinden ve denizinden bolca nasibini almış bir şehir. Şehir merkezinde hanlar, camiler, Kastamonu Kalesi, çarşıları görülecek yerler arasında ama dağ evi tatili için sizi daha çok doğal güzellikleri ilgilendirecektir. Kastamonu’da en çok ilgi çeken yeri Küre Dağlarıdır. Sonbaharda sarı ve kırmızı tonlara bürünen Küre Dağlarına sonbahar aylarında gitmek iyi bir zamanlama olabilir. Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı 37.000 hektarlık alana yayılan, içinde kanyonlar, karstik mağaralar, şelalaler barındıran doğa harikası bir yer. Alan genişliği nedeniyle 21 farklı rotalı parkura sahip. Küre Dağları Milli Parkında  dünyanın en derin kanyonu Valla Kanyonunu, rahat bir yürüyüş parkuruna sahip olan Horna Kanyonunu ve bu kanyonun başlangıcını oluşturan Ilıca Şelalesini, dünyanın dördüncü büyük kanyonu olduğu söylenen Çatak Kanyonunu, Cam Terası, ilk yerleşimin Amazonlar olarak adlandırılan kadın savaşçılar tarafından yapıldığı söylenen Karadeniz kıyı şeridinin en güzel noktası olan Gideros Koyunu, yeşilliğinden gözünüzü alamayacağınız Valla Kanyonunun sonunda olan Loç Vadisini gezi noktalarınız arasında olmasını tavsiye ederiz.


3-Giresun

Giresun, tarihi ve kültürel varlıklarıyla, doğal güzellikleri, yaylarıyla Karadeniz’in popüler şehirlerinden biridir. Giresun’da en çok yayla turizmi  gelişmiştir. Onlarca yaylası olan Giresun’da görmenizi tavsiye ettiğimiz yaylaları; dağ evinin bulunduğu Kümbet Yaylası, Paşakonağı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Gölyanı Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Bektaş Yaylası. 


Giresun’da ayrıca size eşsiz manzaralar sunacak olan kültürel değerleriyle de ziyaretinize değecek  Tirebolu Kalesi , Giresun Kalesi ve Bedrama Kalesini görmenizi tavsiye ederiz. 

4-Rize

Karadeniz’in turizminin en çok geliştiği Rize’de yeşilin her tonuna hayran kalacaksınız. Trekking, rafting, kamp tutkunlarının da en sevdiği rotalardan biri olan Rize, sakin birkaç gün geçirmek isteyenlerin de aradığından fazlasını bulacağı bir yer. Özellikle yayla turizminin ilk geliştiği şehir olan Rize en çok bahar ve yaz aylarında ziyaret akınına uğrar. Yaylalardaki dağ evlerinde sabah bulutların üzerinde, şelale manzaralarında, tertemiz havasıyla uyanırsınz. Rize denince akla ilk gelen yayla dünyaca ünlü olan Ayder Yaylasıdır. Diğer ünlü yayları olarak Gito Yaylası, Pokut Yaylası, Ovit Yaylası, Polakçur Yaylası, Sal Yaylası, Kale Yaylası, Elevit Yaylası, Anzer Yaylası, Avusor Yaylası, Hazindak Yaylası, Palovit Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Samistal Yaylası, Kavrun Yaylasını sayabiliriz. 


Rize’de gezip görebileceğiniz diğer doğal güzellikler arasında Çat Vadisi, Fırtına Deresi, Zil Kalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Şenyuva Köprüsü, Gelintülü Şelalesini sayabiliriz. 

Ege Bölgesinde Dağ Evi Tatili Yapılacak Yerler

Ülkemizin göz bebeği tatil bölgesi olan Ege Bölgesinde tertemiz havanın, denizin ve ormanın birleştiği doğallığından ödün vermemiş illeri Muğla ve İzmir beldelerinde dağ evi tatili yapabilirsiniz. Ege’de sakin bir tatilin yanı sıra her gün bir koyda denize girebilir, adrenalin dolu aktiviteler de yapabilirsiniz. 

1-Gökova, Muğla

Doğanın içinde yeşil ile mavinin birleştiği bir bölgede mi tatilinizi geçirmek istiyorsunuz? O zaman Gökova'da bir dağ evi tatili doğru bir tercih olacaktır.  Gökova Akyaka manzarası ile başlayabileceğiniz huzur dolu gününüz, ormanların oksijenini ciğerlerinize doldurabileceğiniz kiralayacağınız dağ evinin tatil ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verecektir. 


2-Şirince, İzmir

Yılın her mevsiminde ayrı bir tat veren dağ evlerinde konaklamak, her dönem farklı heyecanlar yaşamak anlamına geliyor. Kışın sobanızın başında bembeyaz kar izlemek, yazın ise mis gibi bol oksijenli bir güne dinç uyanmak size ayrı bir keyifli. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri Şirince'de bulabilir ve unutulmaz bir dağ evi tatili yapabilirsiniz. 


Akdeniz Bölgesi Tatil Yerleri

Yurt dışından da her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Akdeniz Bölgesi, Torosların eteğinde mis gibi havası ile Kaş, Antalya, Burdur, Isparta, Kahramanmaraş, Muğla çevrelerinde dağ evi konaklamalı tatil yapabileceğiniz muazzam bir bölge. 

1-Kaş, Antalya

Kaş merkezin biraz dışında dağ evi tatili yapmanız mümkün. İster doğa ile uyum için sakinliğin tadına varın isterseniz de Kaş’ı keşfe çıkın. Tam bir turizm cenneti olan Kaş’ta Kalkan, Yeşilköy, Gömbe, Kını beldelerini gezebilirsiniz. Dalgıçların da Türkiye’de en sevdiği noktalardan biri Kaş. 

2-Isparta & Burdur

Doğa turizminin en güzel noktalarını barındıran Isparta ve Burdur'da birçok el değmemiş milli park bulunuyor. Hem yaz hem kış turizminin canlı olduğu bu güzel şehirlerde çok sayıda kiralık dağ evi yer alıyor. 


Dağ evi konaklamalı tatiller ister dingin geçirebileceğiniz isterseniz etrafı keşfetmenize de olanak sağlayan tatil seçeneklerinden biridir. Deneyim olarak aklınızda ve kalbinizde yer edinecek olan dağ evi tatilini hiç denemediyseniz en yakın zamanda deneyimlemenizi temenni ederiz. 

İzole tatil yerleri ilginizi mi çekiyor? O halde aşağıdaki içeriklerimiz ilginizi çekebilir: 

Özellikleri Bakımından Türkiye’deki En İyi Kamp Alanları

Doğru Kamp Alanı Nasıl Seçilir?

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları

Covid-19 Sonrası Yeni Tatil Trendleri

Villa Kiralarken Dikkat Edilecek 10 Şey

Yorum (0)
Yorum Bırak