Yeni Seyahat Trendiyle Tanışın: Workation Nedir?

Yeni Seyahat Trendiyle Tanışın: Workation Nedir?

Her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar giriyor ve kuşkusuz bu terimlerin yer aldığı alanların başında seyahat ve çalışma endüstrisi geliyor. Anı yaratmak, keyifli zamanlar yaşamak, dinlenmek, keşfetmek, öğrenmek, aktiviteler yapmak gibi birçok eylemi gerçekleştirebildiğimiz seyahatlerimize, artık çalışma hayatımızı da entegre etmeye başladık. Özellikle pandemiden sonra uzaktan çalışma modelini sayıca uygulayan firmaların çoğalmasıyla birlikte tatil ve iş kavramlarının iç içe geçmesi yeni normallerimizden biri halini aldı.

Şimdi sizleri geleneksel iş seyahatleri, iş seyahati yaparken gezip görmeye de olanak tanıyan bleisure seyahatlerden biraz daha farklı bir kavramla tanıştırmak istiyoruz. İş ve tatilin birlikte, kolektif bir şekilde yaşadığı workation dünyasına adım atmaya hazır mısınız?

Workation Nedir?

Kısacası tatildeyken çalışmak. Bunu bir formüle dökecek olursak: İş+tatil=Workation. İş ve tatilin birleştiği workation dünyasında denize girmeden önce e-postanızı atabilir, güneşlenirken toplantıya katılabilir ya da toplantı bitince masaj yaptırmaya gidebilirsiniz. Global dünyanın İK uzmanları tarafından oldukça memnuniyetle karşılanan bu yeni workation kavramının gevşeme, rahatlama ve keyif sürmenin üretken olmaya olumlu katkısının olacağına inanılıyor ve böylece işlerden alınan verimin artacağı düşünülüyor. Uzaktan çalışmaya izin veren tatil yöntemi olarak uyarlayabileceğimiz workation özünde iş yerinizden uzakta ama işin kendisiyle her an iç içe olabileceğiniz bir dünyayı var ediyor ve ‘işten uzakta çalışmak’ olarak ifade ediliyor.


Dijital Göçebelik ve Workation

Covid-19 ile birlikte birçok firma uzaktan çalışma modeline geçerken birçok beyaz yakalı da hayatlarına freelancer (serbest çalışma) olarak devam etme kararı aldı. Uzmanı olunan görevin, bir şirket çatısı altında yerine getirilmesi dönemi artık çok kanallı bir sisteme doğru değişime başladı. Aslında epey bir süredir var olan freelance çalışanlar, seyahatin verdiği ilham ve tetikleyici güç ile çalışma alanlarını evlerinden çok daha uzaklara taşımaya başlamışlardı. İhtiyaç olunan tek şeyin bilgisayar ve internet olması ile birlikte serbest çalışan beyaz yakalılar Avrupa, Asya ya da Afrika’nın bir ülkesinde kendi işlerini yapabilir konuma gelmişlerdi. İşte bu kavram, dijital göçebelik (digital nomad) kavramını doğurmuş ve çalışırken seyahat etmeye özgürlük tanımasıyla tercih edilebilir hale gelmişti. Dijital göçebeler için ofis gerekmiyordu ve kendi işlerini yaparken dünyayı da gezme fırsatları vardı. Tasarımcılar, yazılımcılar, içerik üreticileri, dijital pazarlamacılar ve daha birçok farklı pozisyonda çalışmakta olan kişiler, mevcut iş yerlerinden ayrılmadan uzaktan çalışarak bu yeni yaşam tarzının temelini güçlendirmekteydi. Hangi ülkeden çalışıyor olurlarsa olsunlar Slack, Asana, Zoom, MS Teams, Google Meet gibi uygulamalarla olmaları gereken yerlerde olabiliyorlardı.

Dijital göçebelik hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için içeriğimize göz gezdirin.


Uzaktan Çalışma ve Workation Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan çalışma bir yaşam tarzı, daha uzun sürecek bir hayat planlaması iken workation süreli bağımsız kılınmayı işaret ediyor. Yepyeni bir bağımsız yaşam tarzı yerine de geçici seyahatler olarak tasarlanıyor. Yazları yazlıkta çalışmak, birkaç ay dağ evi kiralayıp burada çalışmaya devam etmek, uzun süren bir yolculuk yapmayı gerektiren seyahatlere çıkmaya değecek ortamı sağlamak, ya da birkaç ay yurt dışında yaşamayı denemek gibi ne çok kısa ne de çok uzun aralıklarda çalışmaya devam etmek workation kavramını uzaktan çalışma modelinden ayırt ediyor.

Workation kavramının ‘iş odaklı’, ‘verimli çıktılar’, ‘ölçümlenebilir işler’ gibi temeller üzerine oturtulduğu takdirde yeni çalışma düzenin favorisi olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü;

 • Workation ile tatil ve iş, kendilerine ayrılan alanlarda sürdürülebilir bir şekilde ilerler.
 • Üretkenlik, sıkıcılık ve tekdüzelik ile ölmek yerine sürekli canlı tutulur.
 • Bir çalışanın ofis içinde ve masa başında saatlerini vererek yeni ve yaratıcı şeyler üretmesini beklemek yerine, dünyayı tanımasına fırsat verilir.
 • Motivasyon, verimlilik, yaratıcılık ve çalışanı elde tutma oranındaki artış görülmesi de büyük artılardan birkaçıdır.

Workation modeliyle çalışırken dikkat edilecek hususlar;

 • Zamanı dikkatlice planlamalısınız.
 • Muhakkak iş planınız olmalı.
 • Çalışmadığınız zamanlar iş yapmamalısınız.
 • İş yaptığınız zamanlar ulaşılabilir olmalısınız.
 • İş yaparken dikkatinizin dağılmamasına özen göstermelisiniz.
 • Çalışma alanınızda düzenli ve rahat olmalısınız.
 • Saat farkı olan ülkelerde iş kaybı yaşanmaması için dikkatli olmalısınız.
 • Teknik ekipman ve internet probleminizin olmaması gerekir.
 • Gezmeye ve zamanın keyfini çıkartmaya mutlaka vakit ayırmalısınız.

Elbette şunu unutmamak gerekir; iş ve yaşam dengesinin kaybolmaması verimli bir workation dünyası için neredeyse şart!

Yorum (0)
Yorum Bırak