Yağmura Rağmen Rekor Katılım: İstanbul Yarı Maratonu’nda Tarihi Anlar

Yağmura Rağmen Rekor Katılım: İstanbul Yarı Maratonu’nda Tarihi Anlar

30 Nisan 2024 tarihinde İstanbul'un tarihi yarımadasında düzenlenen Türkiye İş Bankası 19. İstanbul Yarı Maratonu, rekor katılım ile dikkatleri üzerine çekti. Spor İstanbul tarafından organize edilen etkinlik, yağmurlu havaya rağmen olağanüstü bir ilgi gördü. Tam 10.129 koşucunun yer aldığı yarışmada erkekler kategorisinde Faslı sporcu Hicham Amghar 59:47'lik muhteşem bir zamanla birinci olurken, kadınlar kategorisinde Kenyalı atlet Sheila Chelangat 1:06:47'lik derecesiyle zafer kazandı.

Geçen yılın ikincisi Hicham Amghar, bu yıl aradığı zaferi elde ettiğini belirtirken, Sheila Chelangat kariyerinin en iyi performansını sergilediğini ifade etti. Yarışmanın şampiyonlarına her biri için 15.000 dolarlık bir ödül verildi.

Yarışmada Etiyopyalı atletler Dinkalem Ayele ve Gemechu Bute erkekler kategorisinde sırasıyla 59:55 ve 1:00:03 zamanlarıyla ikinci ve üçüncü olurken, kadınlar kategorisinde Kenyalı Miriam Chebet 1:07:14'lük derecesiyle ikinci, Etiyopyalı Zewditu Aderaw ise 1:08:17'lik zamanıyla üçüncü oldu.

Yarış, Yenikapı'da başlayıp Sarayburnu-Sirkeci-Eminönü sahil hattını takip ederek Galata Köprüsü'nü geçti ve Cibali'ye yöneldi. Haliç Köprüsü'ne ulaşıldıktan sonra Balat'ta dönüş yapılarak Tarihi Yarımada tamamlandı ve tekrar Yenikapı'ya geri dönüldü.

Türk atletler arasında Ali Kaya erkekler kategorisinde 1:02:44'lük derecesiyle birinci olurken, kadınlarda Özlem Kaya 1:13:34'lük zamanıyla zafere ulaştı.

Etkinlik, Türkiye'nin genç atletleri için de tarihi bir anı işaret ederek 16 yaşındaki gençlerin Türkiye'deki ilk yarı maraton deneyimlerini yaşamalarına olanak tanıdı.