Tokyo Hakkında 10 İlginç Bilgi

Tokyo Hakkında 10 İlginç Bilgi

Tokyo şehri, Japonya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan Tokyo, sahip olduğu değerleriyle gerçekten de hayranlık uyandıran bir dünya şehri. Peki, Tokyo şehri hakkında gerçekten yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bu şehir hakkında daha önce duymadığınız ve sizi çok şaşırtacağına inandığımız birkaç bilgi paylaşmak isteriz.

1 – Dünyanın En Büyük Metropolü

Tokyo’nun dünyanın en büyük metropolü olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Tokyo şehri tam 3 bölgeden oluşan ve 36 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan dünyanın en büyük metropolü unvanına sahip.


2 – Aslında Tokyo Farklı Bir İsme Sahipti

Yakın bir zaman öncesine kadar, yakın derken 20. yüzyıla kadar Tokyo şehri “Edo” ismiyle biliniyordu. Meiji devriminden sonra 1890 yılında şehrin ismi Tokyo olarak değiştirildi.


3 – Her Yerde Otomat!

Gerçekten te Tokyo’ya 10-12 metrede bir otomata rastlamak mümkün. Bunun abartı olduğunu düşünebilirsiniz ama hayır. Tokyo tam bir otomat şehridir. Japonya’nın elektrik enerjisinin %3’ünü bu otomat makineleri için harcadığı bilinen bir gerçektir.


4 – Alternatif Sokak Modası

Çoğu insan Tokyo şehrinin bu yönünü bilmiyor. Ancak Tokyo’nun Harajuku bölgesi, alternatif sokak modasıyla ünlü bir yer. Japon gençlik kültürünün nabzını tutan bu yerde, oldukça farklı giyinmiş insanlarla karşılaşmak mümkün.


5 – Sakura Zamanı

Yani bir diğer adıyla kiraz çiçeği, Japonya’nın ulusal bir sembolü olarak biliniyor. Nisan ayında iki haftalığına açan bu çiçekler, Tokyo’yu, hatta Japonya’yı inanılmaz bir görselliğe kavuşturuyor.


6 – Eyfel Kulesi Mi?

Tabi ki bu bildiğimiz Eyfel Kulesi değil, sadece görünümleri oldukça benziyor çünkü bu kulenin yapımında Eyfel’den ilham alındı. Tokyo Kulesi olarak bilinen kule, Shiba-Kohen bölgesinde yer alan bir iletişim ve gözlem kulesi aslında.


7 – Michelin Yıldızlı Restoranlar

Tokyo şehrinde 14’te fazla üç yıldızlı Michelin yıldızlı restoranın bulunduğunu biliyor muydunuz? Tokyo gastronomi bakımından da dünyanın en çok puan alan restoranlarına ev sahipliği yapıyor.


8 – Dünyanın En Pahalı Süiti

Tokyo şehrinde bulunan Ritz Carlton, dünyanın en pahalı süitlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Frank Nicholson tarafından tasarlanın odanın gecelik fiyatı ise 18 bin dolar.


9 – Halka Kapalı En Büyük Turistik Yer

Tokyo İmparatorluk Sarayı, halka kapalı olup da bu denli ziyaret edilen dünyanın en büyük turistik merkezi olarak kabul ediliyor. Sarayın bazı bölümleri yalnızca İmparator’un doğum gününde ve yeni yılda halka açılıyor.


10 – Dünyanın En Kalabalık Kavşağı

Tokyo’daki Shibuya Geçidi, dünyanın en kalabalık ve en işlek kavşağı olarak biliniyor. Yoğun zamanlarda her yönden 1000’den fazla kişi aynı anda karşıya geçiyor.


Bonus: Tren Yolculuğuyla Tokyo'yu Keşfedebilirsiniz

Tren hatlarıyla bezeli Tokyo şehrinin doğu ve batısında keşfedilecek çok yer var. Yaklaşık 60 ile 90 dakika arasında süren hızlı tren yolculuğuyla kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Japan Rail Pass adı verilen trenle ulaşım sistemi hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Yorum (0)
Yorum Bırak