En Güzel Karadeniz Yaylaları

En Güzel Karadeniz Yaylaları

Sonsuz maviliğin yeşilin en güzel tonlarıyla birleştiği, bulutlara parmak ucunuzla dokunabileceğiniz Karadeniz yaylaları doğayla kucaklaşmak isteyenler için en iyi noktalardan birisi. Sizin için en güzel, en iyi Karadeniz yaylalarını sıraladık, isterseniz birisini seçin isterseniz birkaçını birden gezin. Hazırsanız başlıyoruz!

En Güzel Karadeniz Yaylaları

Deniz, kum, güneş üçlüsüne ayrı severim ama sıcaktan ve şehrin kalabalığından bunaldım farklı konseptte tatil istiyorum diyenler buraya! Bol oksijenli, bol sosyal mesafeli, bol kafa dinlemeli bir tatil özlemi içinde olanlar için Karadeniz yaylalarını öneriyoruz.

Giresun - Sis Dağı Yaylası

Denize yakın bir konumda olan Sis Dağı Yaylası, yılın çoğu dönemi sisle kaplı olmasından dolayı bu ismi almıştır. Yaylada su ve elektrik bulunuyor ve Sis Dağı da C statüsünde milli park olarak koruma altına alınmış. Ziyaretinizi temmuz ayının üçüncü cumartesisine denk gelen güne getirerek Sis Dağı Yayla Şenlikleri’ne katılım gösterebilirsiniz.

Artvin - Karagöl Yaylası

Kentin dillere destan yemyeşil doğası birçok yaylayı barındırıyor ancak Karagöl Yaylası’nın yerinin çok ayrı olduğunu söyleyebiliriz. Borçka’dan araçla ulaşabileceğiniz bu yayla diğer yaylaların arasında en bakir kalanlarından. Yaz ayları süresince her hafta cuma günleri pazar kuruluyor. Kendine has bir floraya sahip olan Karagöl’de doğa yürüyüşlerine çıkabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.


Ordu - Perşembe Yaylası

Karların erimesiyle birlikte yeşilin tüm güzelliğinin ortaya serildiği Perşembe Yaylası, Aybastı ilçesine 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Etkinliği bol olan yaylada temmuz ayı başlangıcı ile off-road yarışları, binicilik ve yağlı güreş sporları yapılıyor. Yapılaşmanın yasak olduğu yayla bu sayede doğal güzelliğini korumuş oluyor. Etrafında çeşitli konaklama alternatiflerinin bulunduğu yaylada keyifli bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz.


Rize - Pokut ve Sal Yaylaları

2100 metrede bulunan Pokut Yaylası, Palovit ana vadisine tam karşıdan bakıyor. Çam ormanlarıyla çevrili bu yaylada rahatlatıcı doğa yürüyüşleri yapıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca asırlık tarihi evlerin kendine has mimarisi göz dolduruyor. Burada yer alan pansiyonlarda konaklayabilir, keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz. Sal Yaylası ise Pokut Yaylası’na oldukça yakın, yaklaşık 15 dakikalık bir uzaklıkta.


Rize - Anzer Yaylası

Şehir merkezine iki saat uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası, İkizdere ilçe sınırlarında yer alıyor. 2105 metre rakımdaki Anzer’de konaklama için farklı alternatifleriniz de mümkün. Burada bol bol doğa yürüyüşünün yanı sıra adrenalin seviyorsanız yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Ayrıca dünyaca ünlü Anzer Balı da yaylada yetişen birçok farklı türdeki çiçeklerden oluşuyor.

Rize-Ayder Yaylası

Doğu Karadeniz’in yeşil cennetlerinden birisi olan Ayder Yaylası’na yılın her mevsiminde yerel dolmuşları kullanarak çıkabilirsiniz. Tüm altyapı olanaklarının bulunduğu yaylada otel ve pansiyon gibi konaklama tesisleri bulunuyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra yaylanın 50 derece sıcaklığındaki meşhur kaplıcası da bol ziyaretçi ağırlıyor.


Giresun - Kümbet Yaylası

Giresun’un şehir merkezine oldukça yakın olan Kümbet Yaylası’nda dağ evi ve bungalov ev seçeneğiniz bulunuyor. Dört mevsimden hangisinde giderseniz gidin burada aynı gün içinde tüm mevsimleri yaşayabilecek olmanız yaylanın alametifarikalarından birisi. Yaylanın kültürel etkinliklerini önceden takip ederek tatilinizde düzenlenen keyifli şenliklere katılabilirsiniz.


Artvin - Kafkasör Yaylası

Şehir merkezine oldukça yakın olan Kafkasör Yaylası’nda boğa güreşi şenlikleri de düzenleniyor. Yaylaya ulaştığınızda konaklama için otellerden yararlanabileceğiniz gibi kamp kurabileceğiniz alanlar da mevcut. Doğa yürüyüşü severlerin dikkatini çekeceğini düşündüğümüz yürüyüş parkurları da son yıllarda oldukça dikkat çekiyor.

Trabzon - Hıdırnebi Yaylası

Akçaabat’ta yer alan yaylanın sahile en yakın Karadeniz yaylası olduğunu söyleyebiliriz. 1600 metre yükseklikte olan Hıdırnebi’de farklı konaklama alternatiflerine sahipsiniz, kamp atmak da bunlardan birisi. Yaylada her yıl temmuz ayında kır şenlikleri düzenleniyor.

Artvin - Gorgit Yaylası

Yeşilin tüm tonlarını bonkörce sergilediği Gorgit Yaylası’nda araba yolunun bulunmadığını ve yaylaya çıkarken patika yollardan yürüyebileceğinizi söyleyebiliriz. Gidiş yolunun zorlu olması ile yaylanın doğal yapısı kendini saklı tutmuş. Gorgit’te konaklamak isterseniz burada yalnızca bir pansiyon yer alıyor.


Kastamonu - Dereyayla Bölgesi

Yeşili sere serpe öne çıkaran Dereyayla bölgesinde birbirinden güzel yaylalar bulunuyor. Fındıklı, Sıra Gömü, Munay, Başköy, Kirazlı ve İkiornaz bu yaylalardan bazıları. Yükseklikleri ise diğer Karadeniz yaylalarına göre daha düşük.

Rize - Hazindak Yaylası

Ayder ya da Pokut Yaylalarından bir saatlik yürüyüş sonunda Hazindak’a ulaşabilirsiniz. Bölgeye has ahşap evlerdeki işçiliğin sizi çok etkileyeceğinden eminiz. Ancak konaklama için herhangi bir tesisin bulunmadığını da söylemeliyiz.

Artvin - Sahara Yaylası

Sahara Yaylası, Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde yer alıyor ve 1800 metre yükseklikte bulunuyor. Kamp ve karavan tatili severlerin kolaylıkla konaklayabileceği yaylada başka bir konaklama tesisi bulunmuyor.

Bartın - Uluyayla

Denizden 1000 metre yüksekliğe sahip olan yaylanın tam ortasından batıya doğru Ova Çayı ve İnönü Deresi akıyor İğne ve yayvan yapraklı ağaçların oluşturduğu bitki örtüsü ve ormanların arasına saklanmış ahşap evleriyle tam bir doğa harikası.

Artvin - Maçahel Yaylası

Gürcistan sınırlarının içine değin uzanan Maçahel’e ulaştığınızda Karadenizköy hayatını da yakından gözlemlemiş hatta deneyimlemiş olacaksınız. Doğa tarafından sıkıca kucaklandığınızı hissedeceğiniz yaylada konaklamanız için pansiyon ve dağ evleri bulunuyor.


Samsun - Aktaş Yaylası

Ladik Gölü manzarasına sahip Aktaş Yaylası’nda çam ağaçları ve kır çiçekleri serili ve eşsiz bir manzaraya sahip. Yaylada konaklamanızı yapabileceğiniz tesisler ve mesire alanı bulunuyor.

Trabzon - Kiraz Yaylası

Yaylaya Maçka İlçesi’ne bağlı Gürgenağaç Köyü üzerinden yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda toprak yolla ulaşabilirsiniz. Burada yer alan akarsudan alabalık tutabilir ve çim kayağı yapabilirsiniz. Kiraz Yaylası’nda elektrik, çeşme ve Ptt gibi altyapı imkanları bulunuyor. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma gününde Ayeser Şenlikleri düzenleniyor.

Bartın - Gezen Yaylası

Gezen Yaylası’na çıktığınızda öncelikle kendinizi bir tablonun içine girivermiş gibi hissedebileceğinizi söyleyebiliriz. Burada piknikten, balık tutmaya, fotoğraf çekmekten doğa yürüyüşüne kadar birçok aktivitede bulunabilirsiniz. Ayrıca her yıl ağustos ayında düzenlenen Gezen Yaylası Şenlikleri’nde de çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bayburt - Kop Dağı Yaylası

Kop Dağı Yaylası, diğer Karadeniz yaylarından farklı olarak kayak merkezi olarak da kullanılabiliyor. Şehir merkezinden kalkan otobüsler aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilir, büyük yatak kapasiteli konukevinde konaklayabilirsiniz. Kış sporlarının yanı sıra doğa yürüyüşü ve binicilik ile ilgileniyorsanız da Kop Dağı Yaylası’na çıkabilirsiniz.

Rize - Elevit Yaylası

Kaçkar Dağı eteğinde yer alan Elevit Yaylası 1884 metre yükseklikte bulunuyor. Yeşil örtü serili doğası içinden akan deresi, bitki örtüsü ve yayla evleriyle tam bir huzur deposu! VWF – Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan yaylaya ulaşmak için öncelikle Fırtına Vadisi’ni geçmelisiniz.


Karadeniz yaylaları için yola çıkmaya hazırsanız, yeşilin gökyüzüne uzandığı bir seyahat sizi bekliyor!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Karadeniz Turunda Mutlaka Keşfedilmesi Gereken Yerler

Karadeniz’de Görmeniz Gereken 7 Yer 

Gito Yaylası: Bir Karadeniz Güzelliği

Yorum (0)
Yorum Bırak