Uluslararası Seyahatlerde Kullanılması Planlanan IATA Travel Pass Hakkında Merak Edilenler

Uluslararası Seyahatlerde Kullanılması Planlanan IATA Travel Pass Hakkında Merak Edilenler

Bazı ülkeler pandemi nedeniyle belirli tedbirler çerçevesinde turist kabul ederken, bazı ülkelerin ise turistlere sınırları hala kapalı. Ülkeye girişte karantina ve test önlemlerini içeren katı giriş kuralları ve düzenlemeleri uygulanması sebebiyle kaçınılmaz olarak uluslararası hava yolculuğu da sekteye uğradı. Peki uluslararası seyahatler nasıl daha güvenli hale getirilebilir?

Yeni bir dijital pasaport uygulaması, COVID-19 salgını sırasında uluslararası seyahatler yapmamıza yardımcı olabilir. Geçen haftalarda Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uluslararası sınırları güvenli bir şekilde yeniden açmanın anahtarı olabilecek bir uygulama üzerinde çalıştığı bilgisini basınla paylaştı. Dijital bir "pasaport" gibi kullanılabilecek IATA Travel Pass'in son geliştirme aşamasında olduğunu duyurdu. IATA Travel Pass'in, kullanıcının bireysel test sonuçları hakkında bilgi, aşı kanıtı (aşılar mevcut olduğunda) ve pasaportunun elektronik kopyasına erişmek için yapılmış bir uygulama olduğu belirtildi. 

Havacılığın canlanmasına yardımcı olmak amacıyla, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu yolcularının kimlik bilgilerini sağlık durumlarını havayollarına ve hükümetlere basit bir şekilde sunmalarına izin vermek amacıyla bu kapsamlı uygulamayı yapmaya karar verdi. Şimdi ve ilerde IATA Travel Pass hakkında merak edilen veya merak edilebilecek soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz. 

IATA Travel Pass Nedir?

IATA Travel Pass, hükümetler, havayolları, laboratuvarlar ve yolcular arasında gerekli test veya aşı bilgilerinin güvenli akışını yönetmeyi ve doğrulamayı amaçlayan bir uygulamadır. IATA Travel Pass sayesinde, hem hükümetlerin hem de havayollarının belirlediği kurallar çerçevesinde seyahat edenler tüm sağlık bilgileri, aşı kayıtları ve dijital pasaportlar bu uygulama üzerinde erişilebilir olacak.


IATA Travel Pass Seyahat Endüstrisinde Neleri İyileştirebilir?

IATA'nın sitesinde yer alan bilgilere göre IATA Travel Pass, şu seyahat ihtiyaçlarına bir cevap olması için tasarlanmış:

  • Karmaşıklık ve Çeşitlilik: Dünya çapındaki hükümetlerin çeşitli belgelerle istediği negatif sonuçlu COVID-19 testleri kaçınılmaz olarak yolcuların, havayollarının ve göçmenlik yetkililerinin doğru bilgiyi bulmak için mücadele ettiği oldukça zorlu bir ortam yarattı.
  • Bilgi Boşluğu: Yolcular başka ülkeye gittiklerinde doğru ve güvenilir bilgilere ihtiyaç duyarlar. Yolcuların doğrulanmış bilgiye rastladıkları taktirde bu bilgi doğrultusunda hareket etmeleri de kolaylaştıracaktır.
  • Verimsizlik, Hatalar ve Dolandırıcılık: Check-in acenteleri, yolcular tarafından sunulan çok sayıda standart dışı test sertifikasını doğrulamaya çalışırken, hükümetlerin çok sayıda veri gereksinimi kafa karışıklığına yol açabilir. Farklı yerden yapılan check-in işlemleri; verimsizliğe, hatalara ve hatta dolandırıcılığa da yol açabilir.

IATA Travel Pass ile Seyahatlerde Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Yukarıda bahsettiğimiz seyahat sorunlarını iyileştirmek amacıyla yola çıkan IATA, bilgi altyapısını kurmanın yanı sıra tüm uluslararası gezginler için sistematik COVID-19 testi yapılmasını da şart koşuyor. Üstelik dijital seyahat kartı (IATA Travel Pass), sorunları doğrudan ele alarak ve seyahat sürecine dahil olan tüm taraflara fayda da sağlayacak. Nasıl mı?

Hükümetler için IATA Travel Pass, gerekli testlerin gerçekliğini ve test sertifikalarını sunanların kimliğini usulüne uygun şekilde doğrulamayı kolaylaştıracak. Travel Pass, IATA’nın, tek tip bir test rejiminin karantina gereksinimlerinden daha etkili bir güvenlik ve sağlık protokolü oluşturacağı görüşüne dayanıyor.

Havayolları için IATA Travel Pass, yolcularına test gereklilikleriyle ilgili bilgileri doğru bir şekilde vermelerini ve bir yolcunun seyahat gerekliliklerini karşıladığını doğrulamalarını sağlayacak.

Covid test laboratuvarları için Travel Pass, hükümetler tarafından istenen testler için yolculara dijital test veya aşı sertifikalarının düzenlenmesi ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi için araçlar sağlayacak.


Uluslararası Seyahat Eden Yolcular İçin IATA Travel Pass Neden Önemli?

  • IATA’nın Timatic* platformunda kayıtları olan gezginler, belirli bir destinasyondaki geçerli seyahat kısıtlamalarının ayrıntılarını öğrenmek için de uygulamadan yararlanabilecek. Kullanıcılar tüm bilgileri yetkililerle hızlı bir şekilde paylaşmak için bir QR kodu okutabilecekler. Blok zinciri teknolojisi ile inşa edilecek uygulama, kişisel verileri depolamayacak. *Timatic, hava yoluyla uluslararası seyahat eden yolcular için dokümantasyon gereksinimlerini içeren bir veritabanıdır.
  • Travel Pass hem gezginler hem de hükümetler için ücretsiz olacak. Havayolları ise seyahat yolculukları sırasında hizmetten yararlanan her yolcu için cüzi bir ücret ödemek zorunda kalacak.
  • Belirli bir dijital sisteme bağlı olmayan uluslararası seyahatler yolcular için IATA Travel Pass, seyahatler hakkında doğru bilgileri, seyahatler için istenen test sonuçlarının ve aşı kayıtlarının kolaylıkla görülebilir olmasını sağlayacak.
  • Yolcuların kalkış noktalarında, varış yerlerinin test / aşılama gereksinimlerine yönelik standartları karşılayan test merkezleri ve laboratuvarları bulmasına olanak tanıyacak.
  • Yolcuların "dijital pasaport" oluşturmasına, test / aşılarının düzenlemelere uygun olduğunu doğrulamasına ve seyahatleri kolaylaştırmak için test veya aşı sertifikalarını yetkililerle paylaşmasına yardımcı olacak.
  • Seyahat deneyimi boyunca seyahat belgelerini dijital ve sorunsuz bir şekilde yönetmek için gezginler tarafından kullanılabilecek.


IATA Travel Pass Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

İlk uluslararası IATA Travel Pass uygulamasının bu yılın sonlarında başlatılması planlanıyor ve lansmanın da 2021'in 1. çeyreğinde yapılacağı öngörülüyor.

*IATA, dijital COVID-19 seyahat kartı üzerinde çalışan tek geliştirici değil. Dünya Ekonomik Forumu, CommonPass adında bir uygulama geliştirdi ve güvenlik firması International SOS, AOKpass adında benzer bir hizmet geliştirmeye devam ediyor.

IATA Beklenen Açıklamayı Yaptı: "Dijital Aşı Pasaportu Birkaç Hafta İçinde Geliyor"

Geçtiğimiz günlerde IATA konu hakkında bir açıklama yaptı. Buna göre dijital Covid Seyahat geçiş kartının birkaç hafta içinde hazır olmasını beklediğini söyledi.

Herhangi bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli olan Covid-19 testlerini ve aşılarını yaptırıp yaptırmadığının kontrol edileceği uygulamada, ülkelerin sağlık birimlerinin onayı da olacak.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, dijital Covid Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini belirtirken Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) havalimanları ve dış ilişkiler bölge müdürü Vinoop Goel konuyla ilgili, "Önemli olan güvendir. Yolcuların, yaptıkları testlerin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verileceğinden emin olmaları gerekir” şeklinde konuştu.

IATA, dijital Covid Seyahat Kartı "modüler" bir şekilde tasarlandığını, böylece dünya çapında denenmekte olan diğer dijital çözümlerle çalışabileceğini belirtti. Dijital Covid Seyahat Kartı’nın, İOS ve Android platformlarında kullanıcılara ücretsiz şekilde sunulması bekleniyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İş Seyahati Yapacak Çalışanların Güvenliği İçin COVID-19 Döneminde İnsan Kaynaklarının İhtiyaç Duyduğu Yol Haritası

İş Amaçlı Yurt Dışına Seyahat Edecekler İçin PCR Testi Gerekli Mi?

Yorum (2)
Leyla Akan
31 Ağustos 2021

İtaliyaya uçmanın güncel pandemi şartları... avrupa ve türkiye çifte vatandaşıyım aşı oldum karantinaya alınacakmıyım

HIS Travel
2 Eylül 2021

Merhaba Leyla Hanım, https://www.hisglobal.com.tr/seyahat-bilgileri linkini ziyaret ederek Covid-19 Haritası kısmından İtalya'ya dair uygulanan seyahat kurallarına erişebilirsiniz. Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

Yorum Bırak