Maldivler’e Ne Zaman Gidilir, Nerede Kalınır?

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir, Nerede Kalınır?

Maldivler birçok kişinin bembeyaz kumlarına serilerek soluk kesici bir tatil hayali kurduğu destinasyonlardan birisi. Efsanevi turkuaz denizi, uzanan palmiye ağaçları, uzun kumsalları ile dünyanın en romantik noktalarından birisi olarak gösterilen Maldivler’e ne zaman gidilmesi gerektiği ve otel seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusunu mercek altına alıyoruz.

Maldivler’e Ulaşım

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile vize anlaşması bulunan Maldivler’e vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. İstanbul üzerinden Maldivler’e direkt gidiş mümkün olduğu gibi Dubai üzerinden aktarmalı uçuşlar da mevcut. Öncelikle Maldivler’de hangi adaya gidecek olursanız olun gelen tüm uçaklar başkent Male’de bulunan Male Havaalanı’na iniş yaptığını sizinle paylaşalım. Buradan da gideceğiniz adanın mesafesine göre deniz uçağı ya da sürat motoruyla transferiniz yapılıyor. Resort adaların çoğunluğu sürat motoruyla gidilebilecek mesafede olmadığından yaklaşık 15 kişilik deniz uçağı ile ulaşım sağlanıyor.

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Yeryüzü cenneti Maldivler’e gitmek için uygun tarihi belirlerken buradaki mevsimlerin tam tersi düzeni düşünebilirsiniz. Ancak Maldivler tropik iklim kuşağında yer aldığı için her an yağmur alma riski var. En yağışsız dönem aralık ile nisan ayları arasında kalıyor. Mayıs ile kasım ayları arası ise yağmur konusunda riskli dönemler arasında yer alıyor. Muson yağmurlarına yakalanmamak için bu tarihlerde gitmemeye çalışmakta fayda var.


Neden Maldivler Tatil İçin Tercih Edilmeli?

Maldivler denildiğinde akla ilk gelen beyaz kumları ve turkuaz renkli denizidir. Ancak Maldivler bu otantik özelliklerinin çok ötesinde konuklarına harika bir su altı manzarası da sunuyor. Üstelik profesyonel dalış yapmayıp yalnızca deniz gözlüğü ve şnorkelle de çok çeşitli mercan ve birbirinden renkli balıkları görebilirsiniz. Ayrıca konaklamanızı yapacağınız resort adalarda denizin içine konumlanan villalarıyla balkonunuzdan denize atlayabileceğinizi de ekleyelim. Kısacası sizi sarıp sarmalayan ambiyansı ile Maldivler size kendinizi çok özel hissettirecek.


Maldivler’de Otel Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Otelinizi nasıl seçeceğiniz hakkında bilgi paylaşmadan önce Maldivler’de adaların halkın yaşadığı adalar ve resort adalar olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtmek isteriz. Yerel halkın yaşamını sürdürdüğü adalarda da oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Hatta bunlar çok daha ekonomik konaklama seçenekleri olarak da karşımıza çıkıyor. Tercihinizi bu yönde kullanacak olursanız bu ülkenin şeriata yakın kurallarla yönetildiğini unutmayın. Burada denize her istediğiniz plajdan ve her istediğiniz giysilerle girebilmeniz mümkün değil. Araştırmanızı yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurun.

Resort adalardan söz edecek olursak da her birinin etrafını yaklaşık yarım saatte dolaşabileceğiniz büyüklükte olduğunu ve üzerinde yalnızca tek bir tane otel olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu oteller dört ya da beş yıldızlı lüks oteller. Burada yaklaşık 90 tane resort ada var ve hangisini seçeceğinizi belirlemekse pek kolay değil. Ada otelinizi seçerken belirleyeceğiniz kişisel kriterleriniz seçiminizi daraltacaktır. Seçimlerinizi yaparken en başında bütçe meselesi geliyor. Maldivler turistik bir ada ülkesi olduğu için pahalı. Elbette buna bir ada ülkesi olmanın getirisi olarak hemen her şeyin dışardan gelmesinden dolayı artan vergi oranları da ekleniyor. Bütçenizi çıkarırken oda fiyatı, yemek ve ulaşım giderleri ile vergiyi ekleyebilirsiniz. Bütçenizi planlarken her gider kalemine ayrı ücret ödemek yerine tam pansiyon konaklamayı tercih edebilir hatta belirlediğiniz seçimlere göre tüm harcamalarınız için tur şirketiyle anlaşabilirsiniz.


Maldivler’de Oda Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Maldivler tatili için ücreti belirlerken etkili olan bir diğer etmen oda çeşidi. Su üstü bungalovları tercih ederek odanızın balkonundan direkt denize atlayabilirsiniz. Ayrıca bu odaları seçerek kendi kişisel alanınızı da sağlayabilirsiniz. Su üstü bungalovlar plaj odalarına göre daha maliyetli. Çocuklu aileler ve su üstünde uyumaktan hoşlanmayacak kişiler plaj odalarını tercih edebilirler. Bu odaların kendi kişisel plajları olmasa da upuzun bembeyaz kumsalın bu misafirlere kaldığını da söyleyebiliriz. Otelinizi seçerken bu kriterlerden farklı olarak adanın büyüklüğü, otelin spa, sağlık merkezi, çocuk eğlence alanı ve sportif olanakları gibi diğer seçenekleri de arayabilirsiniz.

Bu içerikler ilginizi çekebilir:

Maldivler Hakkında Bilmeniz Gereken 11 İlginç Bilgi

Maldivler'e Gitmek İçin 7 Sebep

Bu Sene Maldivler'e Gitmeniz İçin 5 Neden

Okyanus Ötesi Sizi Çağırıyor: Maldivler Turu Yapmaya Başlamanız İçin 9 Neden

Maldivler: Romantik Balayının Değişmeyen Adresi

Yorum (0)
Yorum Bırak